Jak wysłać pieniądze z zagranicy na polskie konto?

Dzięki nowoczesnym technologiom wysłanie pieniędzy nawet na drugi kraniec świata nie stanowi dzisiaj żadnego problemu. W większości przypadków sprowadza się to w zasadzie do kilku kliknięć w komputerze czy na ekranie urządzenia mobilnego.

Trzeba jednak pamiętać o tym, że „łatwo” nie musi iść w parze z „tanio”. Niektóre przelewy zagraniczne kosztują wręcz majątek i dlatego warto dokładnie przyjrzeć się wszystkim dostępnym możliwościom, zanim wybierze się konkretne rozwiązanie.

Dzisiaj postaramy się więc przybliżyć Wam choć trochę 5 typowych, popularnych metod wykonania takiego przelewu.

Klasyczny przelew

Najbardziej typowe rozwiązanie, to po prostu zlecenie przelewu ze swojego rachunku bankowego. Wydaje się ono najbardziej oczywiste, a przy tym bezpieczne. Pieniądze już czekają na rachunku, nowoczesne systemy umożliwiają zlecenie transakcji finansowej online, a sam bank jest przecież uosobieniem bezpieczeństwa.

Tak, temu nie da się zaprzeczyć, ale mocno zdziwisz się, gdy zaczniesz drążyć temat kosztów. Niestety – szybko przestanie być miło i sympatycznie.

Bank z przyjemnością przyjmie zlecenie wykonania przelewu, ale z drugiej strony będzie chciał na nas zarobić – i to solidnie. Jeszcze nie tak dawno temu banki stosowały wyjątkowo niekorzystne kursy wymiany walut.

Dzisiaj w reklamach tych produktów finansowych często spotkamy się z pięknymi obietnicami atrakcyjnego kursu. Jest to prawda, ale im dalej w las, tym więcej drzew.

Problemem są bowiem opłaty i prowizje. Każdy bank nalicza sobie procent od wartości przelewu. Często oscyluje on w granicach 0,25%. Do tego jest zawsze określane minimum. Bank pobiera na przykład 0,25%, ale nie mniej, niż 20 zł. Wydaje Wam się, że to niewiele? To dalej będzie ciekawiej.

Kiedy zlecacie przelew zagraniczny, możecie mieć pewność, że na drodze stanie jeszcze pośrednik. Wasz bank prawie na pewno przeleje pieniądze do innego banku gdzieś na świecie i dopiero on przekaże je na rachunek odbiorcy. Tutaj zaczyna się prawdziwa komedia, która niestety jest zgodna z przepisami prawa.

Nigdy nie wiecie bowiem, ile ten pośrednik sobie policzy…koszt przelewu zagranicznego zawsze zaskakuje i, co ciekawe, prowizja może być naliczona nawet dopiero po kilku miesiącach.

TransferGo

Cieszącą się coraz większą popularnością alternatywą dla zwykłych przelewów bankowych, są specjalne systemy płatności tworzone przez prywatne firmy. Jedną z nich jest TransferGo, która zbudowała usługi naprawdę warte (naszym zdaniem) uwagi. Zasada działania jest podobna jak w banku.

Zlecamy po prostu przelew, a firma odpowiedzialna jest za jego realizację. Jedyna różnica polega na tym, że konieczne jest wpłacenie pieniędzy. Można je przelać na wirtualny rachunek użytkownika serwisu (trzeba wcześniej zarejestrować konto). Można jednak również wykonać przelew bezpośrednio z rachunku bankowego lub z karty kredytowej – koszty są wtedy nieco wyższe.

Popularność tych systemów wynika z niższych, niż w bankach, opłat. Nie ma tutaj również mowy o ukrytych płatnościach, co w przypadku banków jest na porządku dziennym.

TransferGo jest przy tym firmą regulowaną przez światowe instytucje finansowe, co czyni korzystanie z jej usług naprawdę bezpiecznym. O tym, że jest taniej, świadczy prosty przykład. Wysłanie pieniędzy z brytyjskiego konta na rachunek na przykład w Polsce, to koszt zaledwie 99 pensów (niezależnie od kwoty). Do tego dochodzą atrakcyjne kursy przewalutowania.

Wysyłaj pieniądze NAJTANIEJ z Transfergo – TYLKO dzisiaj 19.04.24 ceny promocyjne

Przekazy pieniężne

Przekazy pieniężne od wielu lat cieszą się dużą popularnością przede wszystkim z tego powodu, że do ich realizacji nie trzeba posiadać żadnego rachunku bankowego. Jest to opcja polecana przede wszystkim tym osobom, które chcą przelewać gotówkę. Na rynku działa kilka naprawdę dużych firm i spora część z nich posiada gęsto rozbudowaną sieć placówek na terenie całego świata.

Korzystanie z przekazów oznacza konieczność wizyty w takiej placówce, choć oczywiście można również standardowo zlecać przelewy online. Pieniądze, w zależności od wybranej opcji, mogą być potem do odbioru w placówce firmy lub przelane na wskazany rachunek bankowych. Niestety systemy te również nie należą do tanich.

Z drugiej jednak strony nie ma tutaj ukrytych opłat. Firmy realizujące przekazy działają w obrębie własnej sieci, a więc żadna dodatkowa instytucja nie pojawia się po drodze. Wybierając konkretną firmę warto zwrócić jednak uwagę na opłaty. Są bowiem firmy, które oferują niższe prowizje przy wyższych przelewach. Za przekaz stosunkowo niewielkich kwot można więc zapłacić naprawdę sporo.

Paypal

Dość ciekawą alternatywą jest na pewno PayPal. W wielu przypadkach przelewy pieniężne są kompletnie darmowe. Zależności od wybranej opcji, może pojawić się konieczność zapłaty prowizji, ale zazwyczaj są one przystępne. Oczywiście ostateczna cena zależy również od kosztów samego przewalutowania, zależnie od tego, do jakiego kraju przekazuje się pieniądze.

PayPal nie jest jednak pozbawiony wad. Przelewy można realizować jedynie pomiędzy użytkownikami tego systemu. Dodatkowo procedura wpłat oraz wypłat pieniędzy na taki rachunek jest nieco wydłużona.

Na przykład w Polsce wypłata z PayPal na rachunek bankowy trwa do 3 dni roboczych, choć nie jest z tego tytułu pobierana dodatkowa opłata. Naszym zdaniem jest to rozwiązanie dobre tylko wtedy, gdy z konta PayPal korzysta się na co dzień, na przykład do robienia zakupów w online.

Przekaz pocztowy

Przekazy pocztowe są w zasadzie usługą bliźniaczą do zwykłych przekazów pieniężnych. Tutaj po prostu za ich realizację odpowiedzialna jest Poczta Polska. Współpracując ze swoimi odpowiednikami na terenie całego świata, może przesłać pieniądze do placówek w innym kraju, gdzie będą one czekały na odbiór.

Oczywiście na poczcie można zlecić również przekaz z przelewem na rachunek bankowy odbiorcy. Pieniądze trafiają wtedy do placówki pocztowej w kraju odbiorcy, skąd wysyłane są później do banku. Takie przelewy można zlecać zarówno w placówkach pocztowych, jak i poprzez specjalnie przygotowany system online.

Podsumowując…

Prawda jest taka, że praktycznie zawsze wybór innej opcji, niż przelew bankowy, będzie tańszy, a do tego pewniejszy. Tylko w przypadku banków spotykamy się z legalnym ukrywaniem kosztów przelewu i tylko tam kursy wymiany walut potrafią być niesamowicie nieatrakcyjne.

Jedną z najtańszych opcji w tym zestawieniu, jest na pewno system TransferGo. Wybór konkretnego rozwiązania pozostawiamy jednak Wam. Pamiętajcie, że warto porównywać ceny przelewów zagranicznych w wielu miejscach. Po co przepłacać, skoro można to zrobić tanio, szybko i wygodnie?

Najtańsze i pewne przelewy z zagranicy z Transfergo – zobacz tutaj

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 4]

Wasze komentarze:

  1. Anonim pisze:

    pośrednicy w stylu transfergo chyba najtańsi

  2. Zbyszek z Montrealu pisze:

    Z poza Europy, serwis nieosiągalny. To jest podrzędna firma przelewowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *