Aliexpress a cło i VAT – na co zwrócić uwagę?

Obecnie już ponad 7% wszystkich zakupów online, dokonywanych w naszym kraju, to zakupy na portalu Aliexpress. Jest to portal łączący nas bezpośrednio z chińskimi producentami, a wszechstronność oferty sprawia, że z Chin możemy już zamówić tą drogą praktycznie wszystko, może poza samochodami, ale kto wie czy kiedyś i na to nie przyjdzie czas.

Popularność zakupów w Chinach, na tym właśnie portalu, nie jest jednak przypadkowa. Cena dużej części asortymentu potrafi być bowiem naprawdę dużo niższa niż w przypadku kupowania tego samego u nas w kraju. Co więcej, jakość chińskich produktów systematycznie się podnosi. Coraz więcej producentów z Chin oferuje także darmowe przesyłki, co czyni zakupy jeszcze bardziej atrakcyjnymi.

Dla wielu osób problemem są jednak podatki, a więc cło i VAT, gdyż kupujemy produkty poza granicami Unii Europejskiej. Często słyszy się o zatrzymaniu paczek z Chin na granicy i narzuceniu podatków, które mocno podnoszą ostateczną wartość naszych zakupów. W wielu przypadkach zakupy na Aliexpress są śmiesznie tanie, ale czy VAT oraz cło nie zrujnują nam tej przystępności cen? Przyjrzymy się temu dokładniej.

Cło płacimy tylko przy większych zakupach

Zacznijmy może od kwestii cła. Przychodząca z Chin paczka, gdy przechodzi przez unijną granicę, może zostać zatrzymana przez celnika do oclenia. Tutaj przede wszystkim należy pamiętać jednak o tym, że ocleniu podlegają paczki o wartości powyżej 150 euro.

To sporo, ale kupując coś droższego często chińscy producenci z premedytacją zaniżają wartość naszego zakupu na paczce. Jeśli realna wartość przedmiotu jest niższa to nie musimy się martwić, a przy paczkach o wyższej wartości należy liczyć na szczęście, że celnika nasz przedmiot po prostu nie zainteresuje.

Kupując coś droższego warto jednak zajrzeć na stronę http://isztar.mf.gov.pl/isztar/taryfa_celna/web/browsetariff_PL?Year=&Month=&Day= i sprawdzić ile ewentualnie wyniesie nas opłata za cło.

W wielu przypadkach może się okazać, że zakup przestanie być opłacalny, choć oczywiście celnicy nie zatrzymują na granicy wszystkich paczek przechodzących przez ich ręce. Zatrzymaniu podlegają paczki losowe bądź takie, które już na początku wzbudzają podejrzenie co do faktycznej ich wartości.

Ubezpieczenie paczki od cła

Pewnym wyjściem z sytuacji jest ubezpieczenie paczki od cła, które oferuje coraz więcej chińskich sprzedawców. Jeśli nasza paczka zostanie zatrzymana do oclenia, wysokość opłaty zostanie pokryta z tego ubezpieczenia. Ubezpieczenie nie jest darmowe, ale najczęściej wysokość opłaty jest i tak na tyle niska, że zakup wciąż jest opłacalny, a i jednocześnie nie musimy martwić się o cło.

Podatek VAT również zależny od wartości

Druga sprawa to podatek VAT, który powinniśmy za nasze przedmioty opłacić. Tutaj sprawa ma się podobnie jak w przypadku cła, ale są dwa progi wartości przedmiotu.

W opcji podstawowej VAT płaci się już od przedmiotu wartego więcej niż 22 euro. Jeśli jednak paczka oznaczona jest jako „prezent” próg ten rośnie do 45 euro i nie ma co ukrywać, na większości paczek z Chin mamy oznaczenie „prezent”. Wyższa wartość paczki to ryzyko zatrzymania do opłacenia VAT-u, a ten wynosi 23% od wartości paczki, przeliczonej na złotówki w dniu zatrzymania na granicy.

Jak ewentualnie opłacić należne podatki?

Jeśli nasza paczka z Aliexpress zostanie zatrzymana na granicy i zakwalifikowana do opłacenia cła, VAT-u bądź obu podatków, to na pewno możemy być spokojni o to, że przesyłka nie będzie trzymana w magazynach celników nie wiadomo jak długo. W takiej sytuacji paczka puszczana jest dalej, a więc trafi do naszego lokalnego urzędu pocztowego. Podczas odbioru takiej paczki w urzędzie będziemy musieli opłacić należne podatki.

Czy zakupy na Aliexpress się opłacają?

Kupując rzeczy przekraczające progi VAT-u, a nawet i cła, zawsze warto dokładnie sobie przekalkulować opłacalność zakupu. W przypadku tańszych przedmiotów problemu nie będzie, a w przypadku nieco droższych może być różnie, choć najczęściej nawet po opłaceniu podatków wciąż będzie taniej niż kupowanie tego samego w kraju.

Co bardzo ważne, dzisiaj osoby z naszego kraju dokonujące zakupów na tym portalu mogą w bardzo łatwy sposób płacić za swoje zakupy i to bez żadnych dodatkowych prowizji. Jeszcze nie tak dawno temu dostępne były dla Polaków w zasadzie jedynie płatności kartami kredytowymi lub zwykłe przelewy bankowe.

Przewalutowanie złotówek na dolary było bardzo kosztowne, ale teraz płatności można dokonywać poprzez popularny system Przelewy24. Dokonanie płatności tym systemem nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi opłatami, przez co zakupy na Aliexpress stają się jeszcze bardziej opłacalne.

Click to rate this post!
[Total: 11 Average: 3]

Wasze komentarze:

 1. bonzai pisze:

  Ja niestety nie wiem, czasem zamawiam coś drobnego dla siebie to ponoć nie muszą płacić.

  1. SUZI pisze:

   Jak masz Firme legalna i Handel legalny, znajdujesz agencje celna i ONa za zakupy ci wystawia druk SAD do rozliczenia ktory min.kosztuje 80zl w gore. Plus VAT 23% + 5% CŁA. I to jest legalnie. A jak prywatnie sobie kupujesz to do 22euro nie ma nic a od 150euro urzad moze przechwycic i dostaniesz zawiadomienie zaplaty VAT+ CŁO ( i wtedy nawet jak jest wpisane GIFT ).

   1. Anonim pisze:

    No nie zgodzę się z tym. proszę o podanie podstawy prawnej. gdyż w dniu dzisiejszym musiałem zapłacić i cło i vat 2019-01-17 wartość przesyłki to 19,35 EUR

 2. magdddd pisze:

  W większości przypadków zapłacisz cło

  1. Anonim pisze:

   Zamówiłam 30 paczek od żadnej nie było cła nawet biżuterię za 200 zł.

 3. polk pisze:

  sorry, a jakie to ma znaczenie czy przesyłka idzie nie wiem z Niemiec czy na przykład z jakiegoś biednego kraju w Afryce? Wszystko co wchodzi na teren UE musi być opłacone, w sensie cło i ewentualnie jakieś dodatkowe opłaty jeśli takie się pojawiają, pewnie w zależności co ma wjechać na teren UE.

 4. olkk pisze:

  Generalnie wygląda to w ten sposób, bo kiedyś się interesowałem tym i sam kupowałem z tego serwisu internetowego, że po pierwsze nie ma znaczenia czy kupujesz coś do dalszego handlu, dostajesz za darmo czy cholera wie co jeszcze. Zapłacisz na granicy cło jeśli wartość towaru znajdującego się w paczce, jednej paczce, przekracza 150 euro. Na pewno tak jest bo już wiele razy płaciłem to cło, też handlowałem w necie swego czasu.

 5. michalow pisze:

  no dobra, a co jak chce kupić coś na prezent? Drobna rzecz, mam zamiar dla mojej mamy kupić takie fajne urządzenie kuchenne, którego tu w kraju nie widziałam. Wiecie czy za to też jakieś cło zapłacę?

 6. mion a pisze:

  Z tego co ja wiem to w przypadku drobnych przedmiotów do użytku prywatnego, czyli właśnie na prezent chociażby, to wartość do 45 euro jest zwolniona z cła. Jak będzie droższe to płacisz.

 7. tyv123 pisze:

  tak jest tak przepis, jak nie zamawiasz hurtowo, tylko jedna rzecz w paczce to faktycznie 45 euro

 8. gora pisze:

  Ktoś miał jakieś problemy kiedyś z dostawami z tego serwisu alieexpress?

  1. Anonim pisze:

   A mial ktos kiedys problem z allegro? I tu i tu masz doczynienia nie z jedna a z gronem obcych osob o roznych zamiarach. Na ali jest ochrona kupujacych no i przydalaby sie chociaz komunikatywna znajomosc angielskiego

 9. dobr pisze:

  wiesz, to leci do ciebie z Chin, więc w zasadzie trzeba się liczyć z długim czasem oczekiwania na dostawę, ja jednak większych problemów jeszcze nie miałem z chinolami 

 10. golonka pisze:

  Trzeba uważać, nie godzić się na dziwne propozycje, a będzie dobrze.

 11. Ludzie kto wie czy na tym serwisie można zamawiać też pojedyncze rzeczy czy od razu trzeba kupować kurna całymi paletami? Pytam bo strasznie tanio tam jest i trochę bym sobie kupił.

 12. palka pisze:

  możesz, ale czy to się opłaca, według mnie tak średnio. Wysyłka jest droga, a darmowa jest tylko w większości zamówień hurtowych, wiec jak dla mnie lepiej jest się zastanowić.

  1. Anonim pisze:

   Jeszcze ani razu nie płaciłam za przesyłkę. Kupuję pojedyncze sztuki. Wystarczy w wyszukiwarce zaznaczyć, że darmowa dostawa

  2. Anonim pisze:

   Bzdura wysyłka jest darmowa nawet od jednej rzeczy jeśli masz napisane że „dostawa darmowa” możesz zamówić nawet 1 szczotkę do włosów za 2 złote i ci przyślą za darmo.

 13. ja czasem prezenty kupuje i nie narzekam, bzdury gadasz, nie jest wcale tak drogo.

 14. Musze przyznać, że faktycznie jest tam tanio, ale z tymi chińskimi produktami to różnie bywa, parę razy trafiłem już na buble, ale to w sumie normalne jest, ogólnie godne polecenia, szczególnie jak się chce handlować potem tym.

 15. Kozackie ceny, ale może mi ktoś powiedzieć jak tam mam zapłacić za swoje zakupy??? Proszę o pomoc, bardzo!

 16. kubik pisze:

  masz system płatności i tyle…

 17. monik pisze:

  no tanio to prawda, a ja płace przez ichni system płatności, nie miałem z tym jeszcze problemów w zasadzie.

 18. darek pisze:

  W ostatnim czasie zamowilem pare drobnych rzeczy. Wszystkie objete darmowa dostawa. Na jedna z rzeczy czekalem około 3 tygodni. Mimo, że kontakt ze sprzedającym była fajna, dostałem świetnie zrobiona podrobke markowego towaru. Wygląda jak prawdziwy, jednak brak znaku firmowego na przodzie. Co do jakości, to wyjdzie w praniu, po kilku praniach. Na resztę rzeczy nadal czekam. Jeden z moich znajomych kupił tam telefon jakiejś azjatyckiej marki. Jakością nie ustępuje Samsungom i innym Xperiom. Płatność kartą jest najwygodniejsza i co najważniejsze, sprzedający otrzymuje kasę od serwisu dopiero , gdy towar dotrze do nas. I tego powinno uczyć się nasze Allegro,które w wielu wypadkach rozkłada ręce. Także, gdy jest coś nie tak, można otworzyć spor i nie ma problemu ze zwrotem kasy. Aliexpress jest brytyjska firma, a nie jakimś chińskim grzybem, więc ze względu na popularność, dobrze się zabezpieczyli przed pseudo dealami.

 19. grześ pisze:

  Na ali najtaniej zapłacisz kartą, najlepiej walutową w $ , na forum telchina sa fajne poradniki.
  cła na wiele rzeczy nie ma, vat obowiązuje na wszystko powyżej 22 euro o ile się nie mylę.

 20. Anonim pisze:

  Nie wiem jak to jest z tym podatkiem,ale zakupiłem towar za 67 dolarów i paczkę odebrałem na poczcie nie płacąc żadnego podatku.

  1. Anonim pisze:

   Ja miałam podobnie, musiałeś/aś jakoś regulować ten podatek indywidualnie, czy rozeszło się po kościach, bo wina poczty ?

 21. Anonim pisze:

  Widziałem ze na aliexpres wysyłane są towary równierz z europy czy w takim przypadku sprzedawca pokrył już koszty wprowadzenia towaru na teren uni europejskiej?

  1. Anonim pisze:

   Masz tam do wyboru do zaznaczenia czy wysyłka chin czy np rosja, francja. Jak zaznaczysz pokazuje ci czy wysyłka nadal darmowa czy nie.

 22. Anonim pisze:

  głosnik za 108zł, VAT 25zł – tu ok
  lecz doszło: przedstawienie do kontroli celnej:8,50zł
  przesłanie dowodu odprawy: 6,-zł
  zainkasowanie od klienta należności celnej: 3,40 zł
  Razem: 150,90zł
  koszty Poczty Polskiej są „ciekawe” a nikt o nich nie pisze

  1. Anonim pisze:

   Miałem to samo z werzabrze. Zakupy z singapuru za 129.90 plus przesyłka. Opodatkowali z przesyłką. Do tego 8.50 + 6 + 3.40… Łącznie 48.90. Jprd…

  2. Anonim pisze:

   a ja miałem podobne naliczenia już od wartości 19,35 EUR

 23. Anonim pisze:

  Witam ostatnio zakupilem na aliexpres buty meskie w cenie 36$ wyslane jako gift a uc przyslal mi deklaracje do wypelnienia gdzie zaznaczylem tez ze to gift a vat i tak doliczyli z oplatami wyszlo 51zl a buty 136zl a do 45 $ jako gift nie placi sie vatu.

  1. Anonim pisze:

   Hej, to dlaczego zapłaciłeś? Nie ma z kim w takim przypadku dyskutowac?

   Widze, że moge mieć ten sam problem

 24. Anonim pisze:

  Właśnie u mnie podobnie ,wartość towaru 106zł +opłaty vat itd.48zł. To chyba coś nie wporządku.

  1. Anonim pisze:

   Bo mi się wydaje że naciągają ta granicę od jakiej naliczają, bo nie ma za bardzo jak się odwołać a paczkę za którą zapłaciliśmy chcieli byśmy odebrać i dlatego ludzie godzą się i płacą choć nie powinni

 25. Anonim pisze:

  Czy VAT powinien być naliczony od wartości samego towaru czy razem z ceną przesyłki kurierem?

 26. Anonim pisze:

  Straszne, kupiłem telefon za 115$ i muszę zapłacić 219 zł podatek plus nie wiem co chyba jakiś haracz dla dhl

 27. Anonim pisze:

  A jak zamówię np dwie czy trzy różne paczki od różnych spezedawcow po 15 $ to może przyjść cło?
  Pytam bo nigdy nie robilam większych zakupów

 28. Anonim pisze:

  30.10.2018. próbuję kupić z darmową prxesyłką i za kazdym razem jest końcowa suma podwyższana o 80 centów, Czy ktoś może wie co to jest za opłata???

  1. Anonim pisze:

   ja miałam w tym dniu tak samo, nie wiem co to jest

 29. Anonim pisze:

  Głupoty autor wypisuje. VAT w Polsce i Francji należy opłacić nie zależnie od kwoty. My i Francuzi nie podpisaliśmy dokumentu o zwolnienie z baru do pewnych kwot i dlatego musimy opłacić go od każdej kwoty. Nie tyczy się to np. Niemców czy Anglików, oni podpisali umowę i mogą kupować chyba do 45euro bez VAT.

  1. Anonim pisze:

   Dokładnie tak jak piszesz. W Polsce jak tylko komuś będzie się chciało bawić to zapłacisz podatek VAT nawet od 1USD.

 30. Anonim pisze:

  Pytanie, a jeżeli nie zapłacę VAT, to co będzie z przesyłką? Zwrócą ją do Chin czy przepadek?

 31. Anonim pisze:

  Kupiłem na aliexpress kilka drobnych rzeczy najdroższa za 10 USD nigdy nie płaciłem żadnych podatków. Teraz chciałbym zamówić przyczepkę do roweru za 216 zł. Na allegro kosztuje 300 zł. Nie wiem czy ma sens zamawianie z aliexpress?

  1. Anonim pisze:

   zdecydowanie nie ma sensu. Przy zakupach na ali trzeba być przygotowanym na opłatę vatu. Policz sobie 23% od ceny przyczepki. Nawet jeśli wyjdzie kilkanaście zł taniej niż na allegro, to i tak nie warto, bo czekasz długo na przesyłkę, do tego na allegro mozesz liczyć na ewentualną gwarancję itp.

 32. Anonim pisze:

  Witam zamówiłem radionawigacje z aliexpress za 804 zł kilka dni temu,niemal momentalnie skontaktował się ze mną facet z dhl żeby podał kwotę i nazwę zamówionego towar,po krótkiej wymianie wiadomości okazalo się ze muszę do tego dołożyć ponad 300zl z jego wyliczeń,(cło i VAT), czy jest opcja żeby te paczkę zwrócić i odzyskać pieniążki, dodam ze paczka nie przyleciała jeszcze do polski
  Dzięki
  Wiktor

 33. Anonim pisze:

  darmowe przesyłki? Niema nic za darmo. Koszty przesyłki jest w towarze ale lakieru brzmi. „Za darmo”

 34. Anonim pisze:

  Jak samemu odprawić paczkę z Chin ? Wkurza mnie jak legalnie łupią mnie na Vat od kosztów przesyłki za 100 zł ( 23 zł) + 86 za opłaty dla UPS + VAT 23zł od wartości towaru.
  Czasami Kupię coś o Wartości 100 zł oczywiście na Firmę i cena wzrasta + 230zł dla tych Darmozjadów .
  Jak uniknąć kosztów od UPS…._

  1. Anonim pisze:

   to nie są koszty naliczane przez UPS tylko procedury skarbowo celne, tak się to nalicza czyli wartość towary+ koszt przesyłki jest brany pod uwagę przy naliczaniu VAT.

 35. Anonim pisze:

  Witam chce kupic taką pompe hydrauliczną za 260 dolarow. W ali expres liczy mi przesylke 220 dolarow. I tak sie oplaca bo podobne urządzenia kosztujś w polsce ok 10 tys. Pytanie czy w cenie przesylki są podatki? Czemu jest ona taka droga

 36. Anonim pisze:

  Jeśli będę zamawiał towar z ali za ok 1tys zł miesięcznie od różnych sprzedawców zapłace cło?

 37. Anonim pisze:

  Chce kupić ścieżkę akrobatyczną za 5 tysięcy. Czy zakup przez Ali czy mam zgłaszać to w agencji celnej, wtedy nadają mi jakiś nip importera. Czy jak zamówię z Ali to czekam na rachubę zje do zapłaty VAT+cło? W Polsce te ścieżki kosztują od 10 tysięcy.

 38. Anonim pisze:

  Pytanie..np za tablet za 280 Zeta jakie cło ?? Byłoby…

 39. Anonim pisze:

  Witam,

  Co w przyapdku zakupu na ALL i checi wystawienia FV z magazynu eurpojskiego
  Vat i clo raczej nie wchodza w gre, ale czy US akceptuje taka forme zakupu na wyposazenie firmy

 40. Anonim pisze:

  Z tym uszczelnianiem podatku to niech kaczkę gęś kopnie.

 41. Anonim pisze:

  A ja mam ciekawy przypadek zakupów z ali – zasłonka z firanką, zapłaciłam za to 1505 zł – w najgorszym układzie 12% cła i 23%vat (taka wysokość opodatkowania też jest podana w meilu z agencji celnej),ale…kwoty od jakich oni to obliczali to 1998zł !(wyszło, że mam dopłacić 670zł czyli 44,5% wartości towaru!!!) Z kąd u licha oni biorą te wartości towaru skoro brali scrennschot aukcji i przelewu za tę transakcję, a tam jak byk była kwota 1505zł ??? Miał ktoś z was już taki problem?

 42. Anonim pisze:

  Witam
  Kupiłem na Alieexpres przedmiot za 1248,16zł i naliczono mi podatku 373zł. To wychodzi ok 29,9%. Cło również naliczono i ono było zgodne z kalkulatorem Urzedu Celnego, natomiast podatek powinien być obliczony 23%. Czy ktoś maże to wytłumaczyć.

 43. Anonim pisze:

  Zamówiłam coś z Ali co kosztowało 94 zł czyli mniej niż 22 euro, rzeczywista wartość to będzie 80-100 euro, czy będę musiała płacić cło lub VAT?

 44. Anonim pisze:

  Podatek VAT jest liczony od wartości przedmiotu i kosztów przesyłki, dlatego może wychodzić np. 29,9% w odniesieniu do wartości samego przedmiotu

 45. Anonim pisze:

  Dzisiaj listonosz przyniósł mi paczuszkę z alliexpress za którą zapłaciłam około 6zl. I okazało się że muszę zapłacić za nią 10.50zl. Jakieś jaja. Tyle razy zamawiałam z tej strony i jeszcze nigdy nie zdarzyło mi się coś takiego. Czy Poczta moze naliczać sobie takie opłaty?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *