Brakuje nam kultury!

Kiedy ostatni raz byliście w kinie? A pamiętacie w ogóle swoją ostatnią wizytę na jakimś koncercie znanej gwiazdy muzycznej?

Jeszcze większej liczbie osób będzie pewnie trudno ustalić dokładną datę ostatniej wizyty w teatrze. W szczególności w tym ostatnim przypadku wskaźniki popularności w Polsce prezentują się naprawdę tragicznie. Jest ogromna grupa ludzi, która dosłownie nigdy nie była w teatrze. Z jakiego powodu w Polsce tak bardzo brakuje nam kultury? Tak jesteśmy wychowani? Wydarzeń kulturalnych jest za mało? A może po prostu nie mamy na to pieniędzy?

Prawda o dostępności kultury w Polsce leży gdzieś pomiędzy tymi trzema elementami, a więc dostępnością, ceną, a wychowaniem. W przypadku teatrów w bardzo niewielu domach zachęca się dzieci do uczestniczenia w spektaklach teatralnych. Nawet szkoły do tego nie zachęcają, a obecność kółek teatralnych w placówkach edukacyjnych to rzadkość. Jeśli chodzi o dostępność kultury w Polsce to z pewnością najgorzej jest z koncertami. Pomimo faktu, że staramy się gonić zachodnią Europę to jednak nadal największe gwiazdy muzyczne raczej omijają nasz kraj i pojawiają się tutaj dość rzadko.

Dostępność spektakli teatralnych jest ogromna w dużych miastach, ale w mniejszych jak i na wsiach ludzie muszą pokonywać wiele kilometrów i płacić duże pieniądze. Tak też rodzi się trzeci problem, a więc pieniądze. Od kilku lat ceny biletów na koncerty w Polsce naprawdę biją rekordy swojej wysokości. W przypadku kin gwoździem do trumny było podniesienie podatku VAT na kinowe bilety co spowodowało wzrost cen o parę złotych. Niby niewiele, ale wyobraźmy sobie ile pieniędzy musi zostawić w kinie przeciętnej wielkości rodzina, a więc rodzice i dwójka dzieci? Jeden wypad do kina to przeciętnie 150zł, a na takie wydatki duża część naszych rodzin nie może sobie pozwolić. Niestety także i teatr jest drogi co po części wynika z braku zainteresowania tymi wydarzeniami kulturalnymi. Mała publiczność to wyższe ceny biletów za które trzeba przecież opłacić aktorów.

Niestety musi minąć jeszcze wiele lat zanim zarobki w naszym kraju zaczną być adekwatne do kosztów życia, a każdy obywatel będzie miał równy dostęp do kultury. Póki co nie pozostaje nam nic innego jak poszukiwać atrakcyjnych ofert na zakup biletów do kina, na koncert czy do teatru.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Wasze komentarze:

  1. gon75vzow6ski pisze:

    Zapraszamy do komentowania. Redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *