Przegląd najlepszych polskich teatrów

Czym charakteryzuje się naprawdę dobry teatr? W XXI wieku w Polsce naprawdę ciężko jest odpowiedzieć na to pytanie z jednego, bardzo ważnego powodu.

W przypadku teatrów na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat diametralnie odmieniła się bowiem sytuacja jeśli chodzi o samo podejście dyrektorów tych centrów kulturalnych. Dzisiaj toczy się „walka” o widza, a tych widzimy w teatrach coraz mniej. Wiele teatrów stawia więc często na sztuki nowoczesne, wielokrotnie mało ambitne, ale za to proste w przekazie gdzie, co najważniejsze, udział biorą znane gwiazdy polskiej sceny filmowej i telewizyjnej. Za dobry teatr należy więc uznawać ten, który pomimo gonitwy za widzem nadal stawia na jakość, jest przywiązany do tradycji i po prostu emanuje kulturą

Takich teatrów jest w Polsce coraz mniej, ale zdecydowanie jednym z bardziej prestiżowych jest Teatr Polski mieszczący się w Bielsku Białej. Istniejący od 1890 roku, mieszczący się w zabytkowym gmachu, stawia dzisiaj głównie na dramaturgię polską jak i środkowoeuropejską, a do tego także i na trudne spektakle traktujące o problemach społecznych. To teatr z naprawdę ogromnymi tradycjami do którego zjeżdżają się miłośnicy dobrych spektakli z całego kraju.

Mówiąc o najlepszych polskich teatrach zdecydowanie nie można zapomnieć o Łodzi, a konkretniej o tamtejszym Teatrze Wielkim. Choć stosunkowo młody, bo z roku 1949, to jednak oprócz prezentacji sztuk na najwyższym poziomie może poszczycić się drugą co do wielkości sceną operową w Polsce, a do tego jedną z większych na całym naszym kontynencie. Gmach teatru zachwyca swoim nietuzinkowym wyglądem, a do tego bardzo skomplikowanym wyposażeniem scenicznym, które pozwala tworzyć niezapomniane spektakle.

Dokładnie o tej samej nazwie mamy teatr w Warszawie. To właśnie Teatr Wielki ze stolicy wiedzie w Polsce prym jeśli chodzi o scenę operową i jest przed budynkiem mieszczącym się w Łodzi. To jednocześnie także największa scena operowa w całej Europie. Teatr istniejący od 1833, który w trakcie wojny uległ poważnym uszkodzeniom i został później odbudowany, wystawia światowej sławy spektakle i jest tym samym najważniejszym centrum kulturalnym w naszym kraju.

Przemierzając kulturalną scenę naszego kraju nie można oczywiście także zapominać o warszawskich Teatrze Syrena, czy gdańskim Teatrze Muzycznym. Dużą sławą cieszy się także Teatr Powszechny mieszczący się na terenie Łodzi.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Wasze komentarze:

  1. gon75vzow6ski pisze:

    Zapraszamy do komentowania. Redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *